Zirkonyum Diş Kaplama


 

 Zirkonyum, diş kaplama yapımında kullanılan bir alt yapıdır. Beyaz renkte olup, aynı zamanda ışık geçirgenliği olan bir metaldir. Üzerine gelen basınçlara karşı dayanıklılığı çok yüksektir. Biyolojik olarak doku dostudur. Yapılan klinik araştırmalarda herhangi bir alerjiye sebep olduğu gözlemlenmemiştir. Zirkonyum diş kaplama diğer diş kaplamaları gibi dişin üzerine yapıştırılan veya eksik dişi tamamlamak amacı ile köprü şeklinde uygulanan bir kuron tipidir. Metal porselen diş kaplamalarına estetik alternatif olarak sunulur. Görüntüsü daha canlı ve doğal olduğu için zirkonyum diş kaplama özellikle ön diş kaplamalarında giderek daha çok kullanılmaya başlanmıştır.Bu özelliklerin tamamı zirkonyum alt yapılı estetik diş kaplamalarında bazı avantajları bize sunmaktadır.


Zirkonyum dişin Avantajları Nelerdir?

-Rengi beyazdır, bu yüzden geleneksel metal alaşım altyapılı porselen dişlerde olan siyah metalin yansıması olmaz.

-Işık geçirgenliği vardır, özellikle ön dişlerde gülümseme sırasında en ideal estetiği yakalamak için zirkonyumun bu özelliğinden faydalanılır. Estetik diş kaplaması için en önemli kriterlerden birisi de budur.

- Üzerine gelen çiğneme kuvvetlerine karşı direnci çok yüksektir. Bu özelliği sayesinde arka dişlerde de rahatlıkla kullanılmaktadır.

- Uyumluluğu sayesinde alerji yapmaz. Bazı insanların metale karşı alerjisi vardır. Bu kişiler diş kaplaması yaptırmak istediği zaman zirkonyum kaplama yaptırması gereklidir. Aksi halde diş etlerinde iltihap, diş eti çekilmesi, diş etlerinde kanama, diş eti şişliği, kızarıklık vb. gibi birçok diş ve diş eti rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilir.

- Diğer kaplamalara göre zirkonyum kaplama, ısı iletkenlik özelliği düşük olduğu için, ısıyı daha az iletir. Böylece ağız içinde sıcak ve soğuktan etkilenmezler, dişte hassasiyete neden olmaz.

-Her renkte dişe uygulanabilir. Rengi çok koyu olan bir diş, zirkonyum kaplama ile istenilen renkte uygulanabilir. Dişin asıl rengi zirkonyum kaplama rengini etkilemez. Uzun yıllar sonra bile zirkonyum diş kaplamasının rengi değişmez.

-Zirkonyum dişlerin ekstra bir bakımı yoktur. Düzenli diş fırçalama ve iyi bir ağız hijyeni yeterlidir.Zirkonyum Nerelerde kullanılır;

Tek diş kuron kaplamalarında

Arka diş eksikliklerinde hazırlanan koprulerde

İmplant üstü estetik kron - köprü çalışmaları


Zirkonyum diş Nasıl uygulanır;

Dişlerinizden alınan ölçü ile hazırlanan model üzerine dişlerinizin bir mum modeli hazırlanır. Bilgisayar destekli bir cihaz bu modelden aldığı bilgiler doğrultusunda zirkonyum oksit bloğu aşındırarak dişlerinizin alt yapısını hazırlamaktadır. Aşındırılarak hazırlanan yapılar üzerine uygun renkte seramik yerleştirilerek çalışma tamamlanmaktadır.


Artık yeni yüksek teknoloji ürünü olan zirkonyum oksit ile metalsiz güçlü ve estetik restorasyonlar başarıyla yapılabilmektedir.

 

Aktif: 3 Bugün: 341 Toplam: 656328